stromectol generique rhinocortgenerique luvox fluvoxamine dexamethasone imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK KÜRSÜSÜ » Cocuk Egitimi ve Cocugun Ruhsal Yönü

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Cocuk Egitimi ve Cocugun Ruhsal Yönü
569 Mesaj -
Çocuk eðitimi
Her çocuk ayrý bir dünyadýr. Çocuk yetiþtirmek ise en kutsal, en büyük, en zor ve hayat boyu devam ettirilmesi gereken en önemli sanattýr. Gelecek açýsýndan düþünüldüðünde bu konunun önemi her geçen gün çok daha iyi anlaþýlmaktadýr. Daha doðacak çocuk anne karnýnda iken anne babalarýn kafasýnda bir çok soru iþareti oluþur. Kýz mý erkek mi olacak ? Saðlýklý doðup büyüyecek mi ? Ailemizde ve günlük hayatýmýzda nasýl bir deðiþiklik olacak ? Ýleride nasýl bir insan olacak ? okul baþarýsý iyi olacakmý ? Nasýl bir meslek sahibi olacak ? Hayatta baþarýlý olacak mý ? ve buna benzer yüzlerce soru ile çocuðu beklemeye koyulurlar .
Bütün bu sorularýn ve bazý bilinmeyenlerin yanýsýra çocuklarýn psikososyal geliþimini ve kiþilik geliþimini doðru yönlendirmek anne babalarýn en önemli görevlerinden biridir. Bu görevin tam ve eksiksiz olarak yapýlmasý ise her açýdan çok önemli ve bir çok yönden zordur. Her ne kadar doðuþtan ve genetik olarak alýnan özellikler olmasýna karþýn, her çocuðun ayrý bir fiziksel yapýsý, kiþilik özelliði, davranýþ paterni, psikososyal özellikleri, anlayýþý, duygusal yapýsý, zeka kapasitesi ve ruhsal geliþimi bulunmaktadýr. Bütün bu özellikler, aile ortamý ve devamlý deðiþen çevre þartlarý ile etkileþince ortaya bir çok yönü ile anne babadan farklý bir biyopsikososyal yapý ortaya çýkmaktadýr.

Çocuklarý anlamak
Çocuklarýn genel davranýþ özelliklerini tam olarak anlamak ve onlarýn ruh dünyalarýna inmek onlarýn psikososyal geliþimini yönlendirmek açýsýndan çok önemli bir noktadýr. Anne babalarýn çocuklarýn ruh dünyalarýna inmeden yönlendirme ve eðitim gayretleri, çoðu zaman hedefine ulaþmaz .Anne babalar her gün birlikte olduklarý, günlük aktiviteleri birlikte yaptýlarý çocuklarýný bazen tam olarak tanýyama- makta ve onlarýn psikososyal geliþimini iyi yönde yönlendireme- mektedir. Bazý anne babalar, çocuklarýnýn sadece fiziksel bakým- larýna yönelik beslenme, barýnma, saðlýk problemlerini gözetip onlarýn olaylar karþýsýndaki düþüncelerini, tepkilerini, yorumlarýný, üzüntülerini, sevinçlerini, ruhsal yönlerini gerektiði kadar hesaba katmazlar. Kiþisel görüþme ile haberleþtiðimiz Amerikalý acil müdahalelerde bulunan bir saðlýk mensubu þu yakýnmalarý dile getirerek endiþelerini belirtiyordu '' acil saðlýk müdahaleleri yaparken olaylardan çocuklarýn etkilendiðini ve bazý psikolojik problemlerin oluþtuðunu görüyorum, anne babalara veya bakým veren kiþilere çocuklarýn sýkýntýlarýný bahsettiðimde, onlarýn bana cevabý onlar çocuk ne olacak ki þeklinde oluyor. ben buna dayanamýyorum ve çok üzülüyorum, çocuklarýnda ruh dünyasý var '' .Gerçekten de bazý zamalar günlük olaylar ve geliþmelerin arasýnda çocuklarýn olaylar karþýndaki ruhsal tepkisi en son akla gelektedir.
Çocuða ayrýlan vakit
Her anne baba çocuklarýnýn geliþimi ve onlarýn ruhsal yönleri ile çok ilgilendiklerini söyler ama kendi kendilerine oturup ''çocuðuma bu gün ne kadar vakit ayýrdým ?'' diye sorduklarýnda, kendilerini tatmin eden cevabý çok azý alýr. Amerikalý bir profesörden aldýðým bir bilgiye göre A.B.D. de yapýlan istatistiklerde bir babanýn çocuðunu günlük görme süresi 7 saniye olarak bulunmuþ . Yani ayný çatý altýnda yaþayan birbirinden apayrý, ayrý dünyalarda insanlar . Peki bu durum hangi sonuçlarý getirir ? yani anne babalarýn çocuklarýnýn ruhsal yönü ve psikososyal geliþimi ile ilgili eksiklikleri hangi sonuçlarý doðurur ?. Bunun cevabýný düþündüðümde her biri ayrý bir ''gelecek '' olan çocuklar ile ilgili çok karamsar düþünceler aklýma gelmektedir. Bu nedenle bu konuyu ileri bir tarihte, ayrý bir baþlýk altýnda incelemek istiyorum .

Hatta 2000li yýllarda býrakýn ruhsal geliþimi yönlendirme ve mevcut ruhsal sorunlarý, dünyada milyonlarca çocuk kötü bakýmdan, basit saðlýk sorunlarýndan, kazalardan, salgýn hastalýklardan, anne baba ihmaline baðlý nedenler ile hayatýný kaybediyor.

Ruhsal geliþime etkiler
Herbir çocuðu ayrý bir dünya olarak kabul edip, onlarýn ruh dünyasýna inebilmek, ancak eðitim, anne baba bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi ile olacaktýr. Ayrýca aile yapýsýnýn güçlendirilmesi, aileye sunulan imkanlarýn artýrýlmasý, ailenin sosyokültürel ve sosyoekonýmik açýdan desteklenmesi, çocuklarýn yaþadýklarý ortamlarýn, çevre imkanlarýnýn, devletin saðlayacaðý imkanlarýn çeþitliliði ve kalitesi bu sorunlarýn oluþmasý ve sürecinde etkili olabilmektedir .

Çocuk eðitiminde çocuðun gerektiði þekilde yetiþtirilmesi ve onun topluma hazýrlanmasý, büyük ölçüde anne babanýn hayatýn ilk gününden itibaren çocuk ile ilgilenmesi, onun ile karþýlýklý etkileþimi, ona deðer vermeleri, kiþilik yapýsýna saygý duymalarý, ona yeterince vakit ayýrmalarý, onun bakým, beslenme ve korumasýný saðlamalarý, sevgi ihtiyacýna karþýlýk vermeleri, ideal bir aile ortamý hazýrlamalarý, ona karþý ideal tavýrlarý, tepkileri, tutumlarý etkili olmaktadýr . Burada etki tepki prensibini hatýrlatmak yerinde olur, anne babanýn direk çocuða yönelik veya gün içerisinde ki herhangi bir davranýþý, sözü, tavrý, tepkisi ve yorumunun çocuk üzerinde bir mutlak bir etkisi olacaktýr. Ve bu etkinin çocukta yansýmalarý iyi veya kötü yönde görülecektir .Ayný þekilde çocuðun her konuþmasý, davranýþý ve yorumuna anne babanýn tepkisi de çocuðun kiþilik geliþiminin þekillenmesine neden olmaktadýr.Yani çocuðu yanlýþ bir þey yaptýðýnda ve bunu tekrarladýðýnda sessiz kalan bir ebeveyn dolaylý olarak '' ben bu davranýþý destekliyorum '' mesajý verir. Diðer taraftan çocuðun olumlu davranýþýný onaylamayan bir ebeveyn çocuða yine dolaylý olarak '' bu davranýþýn benim için önemli deðil, olsa da olur olmasa da '' mesajýný verir. Bununla birlikte görmezlikten gelinen tekrarlayan hatalar giderek büyür, olumlu davranýþlar ise giderek azalýr .Çocuklarý her an kontrol etmek her yaptýklarý konusunda haberdar olmaya çalýþmak çocuðu ruhsal gerilime itebileceði gibi, diðer yandan çocuðu kontrolsüz ve kendi halinde býrakmakta çocuðun önü alýnamayan davranýþ problemleri geliþtirmesine zemin hazýrlayacaktýr. Bu iki kutbun ortasýnda hareket alaný ideal olanýdýr.

Burada hemen þunu belirtmek gerekir ki günümüz iletiþim ve etkileþim toplumunda çocuðun geliþimi konusunda anne babalar üstlerine düþen her türlü görevi yapsa bile akraba çevresi, okul ortamý, arkadaþ ve sosyal çevresi, diþarýdan gördükleri, duyduklarý da geliþim ve ruh saðlýðý açýsýndan çok önemli olmaktadýr. Anne babalar bazen kendileri haricinde oluþan etkiler konusunda oldukça çaresiz kalabilmektedir. Yani hem ev içerisinde çocuða gereken yönlendirme, hem de onun ev dýþýnda psikososyal geliþimine kötü yönde etkide bulunacak etkenlerden koruma, ikisini de saðlamak ideal geliþim açýsýndan gerek ve yeter þart olmaktadýr .

Yapýlmasý gerekenler
Anne babalarýn çocuklarýnýn normal bir þekilde psikososyal geliþimini saðlamak ve uygun eðitimi vermek için yapmalarý gereken þeyleri þu þekilde sýralayabiliriz : Dengeli eðitim ve yönlendirme,Anne babanýn kendi aralarýndaki söz ve davranýþ birliði, Çocuða karþý aþýrý hoþgörü veya aþýrý disiplin uygulamalarýndan kaçýnmalarý, olaylar ve ilerleyen süreç içerisinde çocuða yansýyan davranýþlar olarak tutarlý olmalarý ve zaman aþýmýndan doyayý farklý farklý tepki vermemeleri, Çocuða tepkilerinin yersiz ve abartýlý olmamasý, Güzel ve faydalý þeylerde çocuðun davranýþlarýnýn onaylanmasý, Hatalý durumlarda uygun bir þekilde cezalandýrýlmalarý, Yapýlan yanlýþlarý sonucunda sadece kýzmak deðil nedenini mantýk çerçevesinde açýklamalarý ve ona doðru olan hedefi vermeleri , Onlara her yönüyle deðer vermeleri, Kiþilik yapýlarýna saygýlý olmalarý, Onlara söz hakký tanýmalarý, Sevildiklerini hissettirmeleri, Onlara güven duygusunu aþýlamalarý, Sosyal ve psikolojik geliþimini yakýndan takip etmeleri, Gösterilen davranýþ problemlerine karþý duyarlý olmalarý, zamanýnda ve erken müdahaleyi saðlamalarý , Kendi psikolojik sýkýntýlarýný çocuklara yansýtmamalarý, onlardan geliþim ve kapasitelerinin üzerinde beklentiye girmemeleri, Onlara yeterince zaman ayýrmalarý, Onlarýn sosyal çevrelerinin farkýnda olmalarý þeklinde özetlenebilir.
Gönderen: 21.04.2007 - 14:23
Bu Mesaji Bildir   Ônder23 üyenin diger mesajlarini ara Ônder23 üyenin Profiline bak Ônder23 üyeye özel mesaj gönder Ônder23 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 519 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55492 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.