generique kaletra stromectol ivermektin ivermektine kaletra oxytrol pamelor pantozol parafon parexat pariet parlodel paronex paxil cr paxil penegra pentoxi pepcid pepcidine periactin persantine pharmaquine phenhydan phoslo pirocam pirosol pk merz plavix plendil pletal podomexef ponstel pradif prandin precose premarin prevacid priligy prilosec primacton primolut n primolut nor principen prinil probalan prodafem

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » şarap repo fon

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
şarap repo fon
Misafir
BAKIN LUTFEN

Bu forumun en sonunda þarap hariç diðer içkiler haram denmekteçBen þarabýn da haram oldugunu biliyodum acaba bende mý hata var.

Asýl sorum sudýr.Bankada Faýzsýz hesapta param vardýr.Ben bu paramý ne kadar faize bulastýrmasam da banak alýp bu parayý kullanmakta.Baskasýna vermekte ve ndan faiz almakta.Ben ýsteyýnce bana normal vermekte.Acaba o beným paramý kullanýyo dýye ben de harama bulasýyor muyum.Bu konuda cok cýddýyým paralarýmý bankalardan cekmeyý bile dusunuyorum.

Bir de Repo ve fon alýmýnýn caizliði hakkýnda bilgi isityorumçYardýmlarýnýz için cok tesekkuler.
Gönderen: 10.07.2005 - 00:49
Bu Mesaji Bildir   Yukari
yoktan su an offline yoktan  
1227 Mesaj -
selamun aleykum kardesim..

Zannedersem bir yanlýþ anlaþýlma olmuþ.. bu cevapta þarabýn helal oldugu anlatýlmamakta.. þarapta diðer alkollü içkiler gibi içilmesi ve kullanýlmasý haram olan içeceklerdendir..

Bu cevapta þarabý diðerlerinden ayýran özellik onun necis olmasý ve kiþinin üzerine sýcradýgý zaman abdeste ve namaza engel olmasýdýr.. diðer içkiler içilmesi haramdýr ama üste döküldüðü zaman necis kabul edilmez..

cevapta þu kýsým bunu açýklamaktadýr..

Bazý fakihler karþý görüþte olmakla birlikte Ýslam bilginlerinin büyük çoðunluðuna göre þarap necistir: namazýn sýhhatine engeldir. Þarap dýþýnda kalan ve içildiði zaman azý veya çoðu sarhoþluk veren þeylerin necis olduðuna dair bir delil yoktur. Ebu Hanife ve Ebu Yusuf'un anlayýþýna göre bunlar necis deðildir; sarhoþluk için içilmeleri haramdýr, fakat elbiseye veya namaz yerine dökülmeleri halinde namazýn geçerliliðini etkilemez.

Ýkinci sorunuza gelince siz paranýzý emanet olarak bankaya býrakýyorsunuz... ancak banka bunu faizde kullanýyor.. bile bile paranýzý bankada bekletmek uygun degildir.. paranýzý bankada bekletmemenizi tavsiye ederiz..

Repo, yatýrým fonu, devlet tahvili, hazine bonosu faiz içerdiði için haramdýr.

selam ve dua ile
Gönderen: 11.07.2005 - 17:26
Bu Mesaji Bildir   yoktan üyenin diger mesajlarini ara yoktan üyenin Profiline bak yoktan üyeye özel mesaj gönder yoktan üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 1484 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2103 üye ile 29.03.2024 - 07:49 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
kaykaan (57), safak-50 (60), nazlinazende (45), sena_55 (49), NEWYORKER (50), hazan44 (39), RaMaZaN050 (34), KONVEYÖR (47), arefenur (52), mehmet4467 (42), hasret44 (39), turancihan (48), sevgikusu (37), kul_bahri (58), ser_kan (47), ssessiss (36), Seyyidmehmet (47), Ata01 (52), sempatik_cd (43), ebubekir1989 (35), M.EFE (50), sam@ (42), ozgurozakinci (47), garibcahil (46), muhacir-i muham.. (40), Osman50 (70), kanka_konya (36), hkurt (60), haliime (45), mrasitalas (40), hayýrsev.. (58), zekitatari (67), y_turan (39), doctor (41), koylu (63)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.38853 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.